11724 Üye 0 online 6128 misafir Lütfen giriş yapınız    E-Mail    Şifre     Beni hatırla   Şifremi Unuttum
iletisimciyiz.com üyeliği yalnızca davetiye yoluyla gerçekleşir.
medya
( 01.01.2011 )
  1  Yahşi... ATV
  2  Yetenek Si... Show TV
  3  Star Ana H... Star TV
  4  Yetenek Si... Show TV
  5  Yahşi... ATV
     
medyada arama
bence iletisimciyiz.com

Burcu Canikli
UA (The University of Arizona)


  makale
Reklam pazarlama Önerileri ve Teknikleri

murat unel
[ 17.03.2016 ]
[ 1416 kez görüntülendi. ]


Murat ÜNEL
Reklam pazarlama Önerileri ve Teknikleri

Büyük şirketlerin dudak uçuklatan reklam ve pazarlama bütçeleri gözünüzü korkutmasın. Milyonlarca lira harcamadan da yapabileceğiniz pek çok şey var. Bütçeniz ne olursa olsun doğru yapılmayan işin size faydası olmayacağı gibi, markanızın değerini de düşüreceğini akılda tutmak gerekiyor. En zor zamanlarında son bir umutla, geliştirilen veya önerilen pazarlama kampanyalarına başlayıp sonunda hüsrana uğramış şirketlerin sayısı hiç de az değildir. Saygın marka ve isimler için marketing projeleri yöneten Murat Ünel, doğru bir pazarlama kampanyası kurgulayabilmeniz için üzerinde düşünmeniz gereken öğeleri sıraladı. Ünel?ın büyük bütçeler gerektirmeyen önerileri çok işinize yarayacak.
Bir pazarlama kampanyası için ayırdığınız bütçeden çok daha önemli olan çalışmanın doğru strateji ve hedefidir. Bunu başarabilmek için üzerinde düşünmeniz gereken çeşitli materyaller bulunuyor. Bu materyaller tıpkı bir bitkinin, fidanın kökleri gibidir. Fidan bunlar olmadan ne beslenebilir ne de ayakta kalabilir.
Markanızın görkemli bir ağaç (Çınar )olması için atacağınız adımlar çok önemlidir.

Pazarı Tanımak? Murat Ünel, işe araştırma ile başlamanızı öneriyor. Tespit edebileceğiniz bilgiler nelerdir? Rakipleriniz neler yapıyor? Ne gibi hizmetler veya ürünler sunuyorlar? İnterneti nasıl, hangi mecralarda kullanıyorlar? Fiyatları nasıl? Bu bilgiler içinde bulunduğunuz pazarı anlamak size yol haritanızı çizmekte ışık tutacaktır.
Diğerlerinden Farkınız Nedir?... Yol haritanızı çizdikten sonra stratejinizi belirlemek için konsantre olabilirsiniz. Markanızın hikâyesi nedir? Sizi diğer markalardan farklı ve özel kılan şeyler neler? İnsanlar neden sizinle çalışmalı veya sizin markanızı ürünlerinizi satın almalı?

Hedef Kitleyi Tanı? Peki, kim bu insanlar? Başka bir deyişle, hedef kitleniz kim? Benim özellikle sık rastladığım bir durum, işletmenin bir hedef kitlesi olmaması ve herkese ulaşmaya çalışmasıdır.

Hedefinizi Belirleyin? Pazarlama çalışmalarına başlamadan önce, şu anki son durumunuzu gözden geçirmeniz gerekir. Bu pazarlama çalışmasından elde etmek istediğiniz şey nedir? Amaçlarınızı belirlemeniz, her amacın başarı ve başarısızlığının nasıl ölçüleceğini saptamanız ve bunu bir zaman planına oturtmanız çok önemlidir.

Harika bir yolun yarısındasınız. Şu an pazarın durumunu, markanızın kimliğini, markanızın diğerlerinden nasıl ayrıştığını, müşterilerinizin kim olduğunu, amaçlarınızı ve bu amaçlara ulaşırken başarı ve başarısızlıkları hangi kriterlere göre ve ne sıklıkla ölçümleyeceğinizi belirlediğinize göre artık kolları sıvayabiliriz.
Büyük Bütçeler Gerektirmeyen Öneriler.
En İyi Yönünüze Odaklanın: Sizi doğru ifade eden bir imajınız, bir sloganınız ve Logonuz olsun. Farklı mecralarda farklı söylemlerin, görsellerin ve Logoların kullanılması kafa karıştırabilir. Her mecrada mutlaka aynı Logo ve sloganı kullanın. Bu sayede müşterilerinizin sizi bir Logo ve bir söylemle özdeşleştirmesi mümkün olacaktır. Buda sizi markalaşma sürecine sokacaktır.


Bulunabilir Olun: Servisiniz veya ürününüzle ilgilenen bir müşteriyi kaçırmanın en kolay yolu, onun sizi kolayca bulamaması veya bulduğunda da aradığı bilgiye ulaşamamasıdır. Doğru bir SEO çalışması ile arama motorlarında bulunabildiğinizden emin olun. Sadece web sitesi ile değil, aynı zamanda sosyal medya mecralarını kullanarak da bulunabilirliğinizi artırabilirsiniz.Bunun içinde ulaşılabilir olun.


İnternet Sitenizi Test Edin: Web sitenizin tasarımını ve siteniz içinde gezinme tecrübesinin nasıl olduğunu test edin. Bunu yapan çok iyi araştırma firmaları var fakat buna ayıracak bütçeniz yoksa çevrenize rica ederek de yorumlarını öğrenebilirsiniz.
İçeriği Zenginleştirin: İçerik üzerinde çok durulmalıdır. Günümüzde içerik paylaşımı giderek daha önemli hale geliyor. Farklı platformlarda içeriklerinizi yayınlayın. İçerik yayınlarken en önemli şeyin potansiyel müşterinizin ilgisini çekecek konularda olması gerektiğini unutmayın.
Eski Müşterilerinizi Unutmayın: Yeni bir müşteri kazanmak, eski müşterinize ulaşmaktan hem daha pahalı hem de daha zahmetlidir. Eski müşterileriniz ile bağlantıya geçin. Onlara önceden aldıkları veya ilgilendikleri ürünler hakkında kuponlar, bilgiler, tanıtımlar, ilgisini çekecek kampanyalar yapın ve yollayın.
Toplum İçin Faydalı İşler Yapın: Bir dernek veya vakıfla iş birliğine girin. İşinizle ilgili olan veya kendinizi yakın hissettiğiniz bir dernek veya vakıf ile ortak projeler yapın. Ortak proje yapmak size para getirmese de büyük prestij, Saygınlık, itibar ve takdir getirecektir.

Müşterilerinizi Elçiniz Yapın: Müşterilerinizin sizin hakkınızda konuşmasına izin verin. Marka konumlandırmanızı doğru yaparsanız, müşterileriniz sizin yerinize markanızı tanıtacak ve sizin hakkınızda konuşacaktır.
Viral Olun: Viral olmanın bütçenizle hiç ilgisi yok. Bazen evde çekilmiş bir video milyonlarca dolar harcanmış bir videodan daha fazla ilgi görebilir. Viral içerik yaratmak için aceleci olmayın, kopya çekmeyin, insanların mantıklarından çok duygularına hitap eden içerikler yaratın. Unutmayın, pozitif duygular negatif duygulara göre daha fazla viral etkisi yaratacaktır.
Seminer Sınıfı Veya Etkinlikler Yapın: Bu aktiviteler sizin pazarda otorite olarak algılanmanızı sağlayacak ve marka değerinizi artıracaktır.

Hepsini Birleştirin: Artık online ve offline ayrımı yok! Cep telefonlarının internete bağlanması ve laptop, tablet gibi aletlerin yaygınlaşmasıyla artık internet her yerde? Müşterinizi özellikle offline aktivitelerinizde online kanalları kullanmaları için yüreklendirin ve motive edin.
Yapılabilecek çok şey var. Biraz cesaret, biraz istek motivasyon ve doğru strateji
İşte günümüz pazarlamasının başarısının sırrı bu. Bunun yanı sıra ne yaparsanız yapın, her seferinde ölçüp biçmeyi unutmayın. Her deneyim noktasının markanıza getirdiği veya götürdüğü şeyleri ölçülebilir hale getirin. Bu sayede hangi yöntemlerin iyi çalıştığını, hangi yöntemlerin çalışmadığını ve var olan bütçenizi nereye kaydırmanız gerektiğini görebilirsiniz.
Günümüzde pazarlama milyonlarla $ değil milyonları peşinden sürükleyerek yapılıyor. Peki ya siz buna hazır mısınız? Hadi o zaman iş başına!
Murat ÜNEL 


  diğerleri
PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE STRATEJ...
Reklam pazarlama Önerileri ve Tek...
Pazarlama Stratejileri...
Başkalarının acılarından haz d...
SEVGİYİ SEÇİN...
PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE STRATEJİLERİ
[17.03.2016]
PAZARLAMA İLETİŞİMİ VE STRATEJİLERİMurat ÜNEL Rekabet üstünlüğü bıçaklarla yapılan bir kavgada,Bir tabancaya sahip olmak gibidir.Anonim.Rakipl...
fanzin
    İletişimciyiz...
    Yaratıcı kişiler için...
    Yapımcı Aranıyor...
    Bağımsız Senaryo...
    SPONSORLUK...
İletişimciyiz
[14.02.2017]
İletişimciyizde iletişim bitmiş mi yoksa bana mı öyle geliyor :) ...

Hakkımızda
İletişim
Site Map
Sayfalarımıza eklenen yazı ve yorumlar, kullanıcıların kendi görüşleridir. Eklenen içeriklerden www.iletisimciyiz.com sorumlu tutulamaz. Kullanım koşulları, üyelik için onay alınan sözleşmede açıkça belirtilmiştir. Sinaps İletişim © 2008. Tüm Hakları Saklıdır.
powered by sinaps iletişim
0,26 sn.